Zdrowie

Czy w współczesnym gabinecie dentystycznym musi być ból?

Schorzeniem, kuracją której lekarze stomatolodzy trudnią się zdecydowanie najczęściej jest próchnica zębów. Dotyka ona zarówno osoby dojrzałe, jak i dzieci – przy czym od jakiegokolwiek już czasu wiek pacjentów systematycznie ulega obniżeniu, co jest niesłychanie alarmującym zjawiskiem.

Świadczy bo po pierwsze – o niedostatecznym stanie zdrowia zębowego Polaków, po drugie – o małej świadomości i zaniedbywaniu kwestii związanych z profilaktyką chorób uzębienia i jamy ustnej. Przyczyn próchnicy zębów wolno wymienić wiele, niemniej jednakże w tym kontekście mówi się na ogół o nieprawidłowym sposobie odżywania się i o diecie, w jakiej jest zdecydowanie za niemało cukrów. To w jakim stopniu zęby są podległe na próchnicę zależy od osobnych cech danego organizmu.

Za nie natomiast odpowiadają nie tylko geny, jednak także i wiele innych czynników, np. środowisko, w jakim człowiek żyje. Nieleczona próchnica prowadzi do znacznych powikłań leczniczych. Rozwój choroby można co prawda powstrzymać, aczkolwiek nie m takiej możliwości, by dotknięta i zniszczona struktura zęba zregenerowała się. W szeregu przypadków nie ma innego wyjścia jak niestety likwidacja zęba.

W leczeniu próchnicy zębów ogromne znaczenie gra profilaktyka. Obejmuje ona swoim zakresem m. in. wizyty kontrolne u dentysty, trafną dietę etc. Każdy bardzo dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba systematycznie odwiedzać gabinet stomatologiczny – w praktyce niemniej jednak różnie z tym bywa, co weryfikuje stomatolog.

Dla wielu ludzi świadczy to duży stres. Trudno się w zasadzie temu zdumiewać, ponieważ leczenie stomatologiczne nie jest niczym przyjemnym. Należy jednakże bez jakichkolwiek zahamowań zwrócić uwagę na to, iż metody leczenia użytkowane przez współczesnych dentystów nadzwyczaj się różnią od tych używanych dawniej – zresztą, nawet na powierzchni ostatnich paru lat zaszły w tym zakresie ogromne zmiany. W tym kontekście zdecydowanie najważniejszą kwestią jest redukcja bólu. Towarzyszy on nierozdzielnie większości zabiegów zębowych. Akceptacja bólu jest osobistą cechą każdego człowieka – jeden jest w stanie ścierpieć więcej, inny mniej.